Do czego ten blog?

Najciekawsze dioramy i makiety powstają gdy zbudujemy je od podstaw. Są one niepowtarzalne i wyjątkowe. Chciałbym pokazać tutaj jak mi wychodzi walka z tą materią. Każda nowa diorama jest dla mnie polem doświadczalnym dla nowych technik oraz stosowania nowych materiałów. Obserwując powtarzające się pytania na różnych forach, chcę wyjść modelarzom na przeciw i w jednym miejscu zgromadzić jak najwięcej wiedzy popartej własnym doświadczeniem. Tym samym, zachęcam wszystkich zainteresowanych do jakiejkolwiek aktywności, piszcie, komentujcie, pytajcie. Mam kilka pomysłów na SBS'y ale jestem otwarty na Wasze propozycje.


czwartek, 7 sierpnia 2014

Żuławski dom podcieniowy - co to takiego?

Dla tych, którym nie chce się sprawdzić w sieci i nie wierzą w gabaryty domu podcieniowego, podaje wyjaśniene.

Wg wikipedii, żuławski dom podcieniowy to - typ dużych wiejskich budynków mieszkalnych, z charakterystycznym wielosłupowym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku. Mają one zazwyczaj konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną. Liczba słupów w podcieniu może być różna od 4 do nawet 9 sztuk i świadczyła o zamożności właściciela, a dokładnie o powierzchni posiadanej przezeń ziemi liczonej we włókach [1 włóka = 17,955 ha]. Każdy słup w podcieniu oznaczał posiadanie jednej włóki. Czyli pięć słupów w podcieniu domu, oznaczało że właściciel posiada pięć włók ziemii.  Budynki podcieniowe pojawiły się na ziemiach polskich wraz z falą osadnictwa mennonickiego i olęderskiego z XVI i XVII wieku (wspólnota mennonicka opuściła Holandię w wyniku prześladowań religinych). Większość do dzisiejszego dnia istniejących domów podcieniowych pochodzi z XVIII i początku XIX wieku.

Kilka zdjęć znalezionych w sieci.

Kilka zdjęć, które udało mi się zrobić w jednym z odbudowywanych domów:


Jak widać, żuławskie domy podcieniowe to niemałe budynki z bardzo ciekawym wyglądem. Budynki te są obecnie w niezbyt dobrej formie ale coraz więcej z nich odzyskuje swoją świetność, Mnie ujęły swoim wyglądem jakiś czas temu, kiedy zająłem się modelarstwem.  Wydaje mi się, że są one bardzo wdzięcznym tematem dla modelarzy, zwłaszcza kolejkowych.
Innym charakterystycznym obiektem architektonicznym Żuław były wiatraki. Nie wiem czy się jakieś zachowały ale też chętnie bym jakiś zbudował, oczywiście w skali, jeżeli miałbym jakieś materiały wyjściowe. Kto wie może kiedyś uda mi się coś zdobyć.

2 komentarze:

 1. Wszystko fajnie tylko mam pytanie: stosujesz jakieś moduły czy raczej własne zakresy w skalowaniu elementów no i jak określasz daną skalę ?

  Osobiście chciałem odwzorować dworek szlachecki tylko nie wiem jaki materiał by się nadał. Zastanawiałem się nad listewkami dostępnymi np. w Castoramie ;-)

  Pozdrawiam Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie moje modele robię w skali 1:35. Akurat do domu podcieniowego mam rysunki, które przeskalowałem i wydrukowałem. W ten sposób mierząc rysunek mam gotową wielkość danego elementu.
  Jeżeli robię coś do czego nie mam dokumentacji, to najlepiej zrobić np. zdjęcie. W ten sposób mierząc jakąś znaną wielkość (np. drzwi czy okno) można przeskalować sobie cały rysunek. Tak zrobiłem w przypadku np. domu normandzkiego.

  OdpowiedzUsuń