Do czego ten blog?

Najciekawsze dioramy i makiety powstają gdy zbudujemy je od podstaw. Są one niepowtarzalne i wyjątkowe. Chciałbym pokazać tutaj jak mi wychodzi walka z tą materią. Każda nowa diorama jest dla mnie polem doświadczalnym dla nowych technik oraz stosowania nowych materiałów. Obserwując powtarzające się pytania na różnych forach, chcę wyjść modelarzom na przeciw i w jednym miejscu zgromadzić jak najwięcej wiedzy popartej własnym doświadczeniem. Tym samym, zachęcam wszystkich zainteresowanych do jakiejkolwiek aktywności, piszcie, komentujcie, pytajcie. Mam kilka pomysłów na SBS'y ale jestem otwarty na Wasze propozycje.


niedziela, 11 marca 2012

Proste okno - SBS

Pokażę jak prosto i szybko można zrobić zwykłe okno.

Listewki można pomalować na samym początku jeszcze przed cięciem listewek. Oszczędzi to później uciążliwego malowania tak, żeby nie pomalować szyby.

1. Do wykonania potrzebne będą:


a) listewki o dwóch przekrojach. Ja użyłem 3x2 na ramę okna oraz 2x2 na szprosy.
b) skalpel
c) nożyczki
d) mazak, jakiś zwykły.
e) drobny papier ścierny, najlepiej wodny.
f) blister po czymkolwiek do wykonania szyby, ja użyłem opakowanie po liczniku rowerowym.
g) dodatkowo klej, ołówek i linijka.

2. Wycinamy kawałek blistra i kładziemy go na ścianie w miejscu okna.3. Mazakiem odrysowujemy obrys okna, tak żeby po wycięciu "szyba" mieściła się wewnątrz.4. Ramę okna robimy przykładając listewkę do boku okna. Ołówkiem zaznaczamy na jaką długość trzeba ją przyciąć.

5.  Następnie smarujemy klejem brzegi szyby i muru wewnątrz wnęki i wklejamy listewki.
6. Kolejnym krokiem jest wykonanie podziału szyby. Element pionowy wykonuje się analogicznie do sposobu wykonania ramy okna. Aby zrobić listewki poziome najlepiej jest zmierzyć długość za pomocą linijki.


7. Wycinamy pożądaną ilość listewek i wklejamy w odpowiednie miejsce.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz